Δημοτικό σχολείο: Open Day & Υποτροφίες

Το Ευρωπαϊκό Πρότυπο σε συνεργασία με τις εκδόσεις Καλέντη και την εταίρεα Καισσα διοργανώνει εκδήλωση το Σάββατο 26 Μαρτίου  2022, στο σχολικό συγκρότημα στο Ελληνικό  (Ροδοπόλεως 28, 16777) όπου θα παρουσιάστεί το σχολείο και θα πραγματοποιηθούν εξετάσεις για τις υποτροφίες του σχολείου μας.

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων

Πρόγραμμα για γονείς:

10:00 – 12:00 π.μ.: Η επιλογή του σχολείου «Ευρωπαϊκό Πρότυπο» για μαθητές που αριστεύουν

Α’ Μέρος (10:00 – 11:15 π.μ.): «Ποιο είναι το Σχολείο μας»

Εισηγητές:

• ΑκαδημαΪκή υπεύθυνη Προσχολικής Βαθμίδας
  • Εκπαιδευτική Ομάδα Νηπιαγωγείου

Β’ Μέρος (11:30 – 12:45 π.μ.): «Ποιο είναι το Σχολείο μας»

Εισηγητές

• Διευθύντρια Δημοτικού
  • Εκπαιδευτική Ομάδα Δημοτικού

Γ΄ Μέρος Εισηγητές – Ομάδα Στήριξης (13:00 – 14:00) : «Οι προτεραιότητες του γονέα στην υποστήριξη του παιδιού- Ποιος είναι ο αποτελεσματικός γονέας;»

• Μπελίτσου Αναστασία. Ειδική παιδαγωγός, Σύμβουλος Εκπαίδευσης,PhD.
  • Χρυσικάκη Μαριλίζα. Καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας & Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, MSc.
  • Γιαλυράκη Πόπη. Ψυχοθεραπεύτρια – Σύμβουλος γονέων

Πρόγραμμα για παιδιά:

10:00 -11:15 π.μ.: Αθλητικές δραστηριότητες και καλλιτεχνικό εργαστήρι

10:30 -12:45 π.μ.: Καραγκιόζης για παιδιά

12:45-13:45: Bazaar Βιβλιων από εκδόσεις Καλέντη

13:00-14:00:  Καραγκιόζης/ θέατρο για παιδιά

Κατά τη διάρκεια της κάθε εκδήλωσης:

Θα διεξαχθούν διά ζώσης προσομοιωτικές εξετάσεις για εισαγωγή σε Πρότυπα Γυμνάσια, με ευθύνη οργάνωσης και εποπτείας από την εκπαιδευτική διαδικασία Επιλέγω Πρότυπο.

Οι συμμετέχοντες διαγωνιζόμενοι θα διεκδικήσουν μία από τις 5 προσφερόμενες Υποτροφίες Αριστείας τριετούς διάρκειας φοίτησης ως μαθητές/μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου (Σεπτέμβριος 2022).

Η απονομή τους θα γίνει με απόλυτη διαφάνεια ως εξής:

• μια υποτροφία 100%
  • μια υποτροφία 70%
  • μια υποτροφία 50%
  • δύο υποτροφίες, 25% η καθεμία

Θα παρουσιαστούν οι βασικές παιδαγωγικές αρχές του Σχολείου και ο τρόπος υλοποίησής τους στη διδακτική πράξη.

Θα υπάρξει η δυνατότητα γνωριμίας με το ανθρώπινο, εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό μας, σε μια ανοιχτή συζήτηση στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.

Αναλυτικότερη ενημέρωση σχετικά με τη διεξαγωγή των ανωτέρω προκηρυσσόμενων διαδικασιών έχει προγραμματιστεί διαδικτυακά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Teams, τη Δευτέρα, 21.2.2022 και ώρα 19:00 – 20:00, 6 ημέρες πριν από την επίσημη διά ζώσης εξεταστική δοκιμασία.

Λόγω του περιορισμού των διαθέσιμων θέσεων [150], εκ των οποίων κάποιες έχουν ήδη δεσμευτεί, παρακαλούμε να κατοχυρώσετε τη συμμετοχή των προστατευόμενων μελών σας στις εξετάσεις άμεσα, συμπληρώνοντας την κάτωθι φόρμα εγγραφής.

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, στη βάση ακριβοδίκαιου πλαισίου διεξαγωγής των εξετάσεων.

Υποτροφίες: Ευρωπαϊκό Πρότυπο σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό όμιλο Επιλέγω Πρότυπο

Παρακαλώ συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας. Ευχαριστούμε.

Ονοματεπώνυμο πατέρα(Required)
Ονοματεπώνυμο μητέρας(Required)
Ονοματεπώνυμο μαθητή(Required)
Ενδιαφέρον για την υποτροφία;(Required)
Ενήλικες – συνοδοί κατά την εξέταση / ενημέρωση στον πολυχώρο του Σχολείου(Required)
Ενημέρωση για ενέργειες του σχολείου μέσω email(Required)

Δεδομένων, επίσης, των υγειονομικών συνθηκών θα τηρηθούν αυστηρά όλα τα μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας για την προστασία όλων μας. Στην ίδια κατεύθυνση αιτούμε:

1. Οι συμμετέχοντες μαθητές/μαθήτριες [εμβολιασμένοι ή μη] να έχουν προβεί σε διαγνωστικό έλεγχο κορωνοϊού  (PCR ή Rapid Test), τουλάχιστον 48 ώρες πριν από την ημερομηνία διεξαγωγής της διά ζώσης εξέτασης [μπορεί να αποσταλεί μέσω e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@eps.edu.gr ή να επιδειχθεί εκτυπωμένο κατά την είσοδο στον χώρο του Σχολείου].
  2. Οι συνοδοί γονείς/κηδεμόνες να εισέλθουν στους κλειστούς χώρους του Σχολείου, μόνο εφόσον επιδείξουν ή αποστείλουν εκ των προτέρων πιστοποιητικό εμβολιασμού, επικαιροποιημένο και με την 3η δόση, στις περιπτώσεις που έχει παρέλθει το 7μηνο μετά τη 2η δόση. Προτείνεται και επίδειξη αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου (Self-Test), καθώς και η χρήση μάσκας υψηλής προστασίας, σε όλη τη διάρκεια της διά ζώσης παρουσίας τους, στον χώρο του σχολείου.

Μέσω παροχής ανάλογων κινήτρων απώτερος στόχος του σχολείου μας είναι η κινητοποίηση του ενδιαφέροντος για ένταξη στο μαθητικό δυναμικό του Ευρωπαϊκού Προτύπου, με προοπτικές επίτευξης υψηλών ακαδημαϊκών στόχων και βίωσης μιας ξεχωριστής σχολικής εμπειρίας.

Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας για τηλεφωνική επικοινωνία, στο 210-9618626 ή μέσω e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@eps.edu.gr

Αναμένουμε με ιδιαίτερη χαρά τη συμμετοχή όλων σας.

Για περισσότερες πληροφορίες θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε:
210-96.18.626    info@eps.edu.gr
Ροδοπόλεως 28, Ελληνικό