Αγαπητοί γονείς, μαθητές και φίλοι του Ευρωπαϊκού Πρότυπου,

Καλωσορίζουμε θερμά όλους σας στη νέα σχολική χρονιά! Είμαστε ενθουσιασμένοι που ξεκινάμε αυτήν την ακαδημαϊκή περίοδο με ενέργεια, δημιουργικότητα και αισιοδοξία.

Για εμάς, το Ευρωπαϊκού Πρότυπου δεν είναι απλά ένα χώρος εκπαίδευσης. Είναι ένας τόπος όπου ανθίζουν οι ιδέες, όπου γίνονται φίλοι για ολόκληρη τη ζωή, και όπου δημιουργούμε τις βάσεις για το μέλλον.

Στόχος μας είναι να παρέχουμε μια πλούσια εκπαιδευτική εμπειρία, στηριζόμενοι σε ποιοτικά πρότυπα, και να καλλιεργούμε το ενδιαφέρον και τη δημιουργικότητα σε κάθε μαθητή μας.

Στους γονείς μας, σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που μας δείχνετε κάθε χρόνο. Είμαστε εδώ για να στηρίξουμε τα παιδιά σας σε κάθε βήμα τους και να δημιουργήσουμε μια ασφαλή, φιλόξενη και καλόκαρδη ατμόσφαιρα.

Στους μαθητές μας, σας προσκαλούμε να ανοίξετε το μυαλό και την καρδιά σας σε νέες ευκαιρίες μάθησης και ανακαλύψεων. Αυτή είναι μια ευκαιρία για να αναπτύξετε τα ταλέντα σας, να δημιουργήσετε αναμνήσεις και να εξερευνήσετε τον κόσμο γύρω σας.

Ας ξεκινήσουμε αυτήν τη σχολική χρονιά με ανοιχτό μυαλό, αγάπη για τη μάθηση και σεβασμό για όλους. Μαζί, μπορούμε να κάνουμε αυτήν τη χρονιά αξέχαστη και εποικοδομητική.

Καλή αρχή σε όλους!

Με εκτίμηση,
Η Διεύθυνση και οι Εκπαιδευτικοί του Ευρωπαϊκού Πρότυπου

Εκδόσεις Βιβλίων Μαθηματικών

Οι εκπαιδευτικοί του ιδιωτικού σχολείου Ευρωπαϊκό Πρότυπο ανέλαβαν την πρωτοβουλία να εκδώσουν βιβλία για το μάθημα των μαθηματικών.

Οι εν λόγω εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν με τον εκδοτικό οίκο Ελληνοεκδοτική προκειμένου να δημιουργήσουν εκπαιδευτικά βιβλία που θα προσφέρουν μια πλούσια και σύγχρονη προσέγγιση στη διδασκαλία των μαθηματικών.

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ

για τις εξετάσεις

Εκπαιδευτικός όμιλος “Ευρωπαϊκό Πρότυπο” στα Νότια Προάστια

Σχολικό Συγκρότημα: Ελληνικό & Πειραιάς

Ο εκπαιδευτικός όμιλος “Ευρωπαϊκό Πρότυπο” στα δύο σχολικά συγκροτήματα, που διατηρεί στα νότια προάστια, στο Ελληνικό και στον Πειραιά, περιλαμβάνει και τις δύο βαθμίδες εκπαίδευσης, Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο και international school πλαισιώνοντας με υπευθυνότητα, αλλά και με πάθος για το λειτούργημα που υπηρετούμε, τις σύγχρονες απαιτήσεις τόσο της Πρωτοβάθμιας όσο και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη χώρα μας.

Στόχος του ιδιωτικού σχολείου μας είναι η διάπλαση και η διαμόρφωση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων, ικανών ν’ ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής δίνοντας προτεραιότητα σε μία ολιστική εκπαίδευση. Υπηρετώντας, το συγκεκριμένο στόχο παρέχουμε αναβαθμισμένη ποιότητα μαθήματος, χρήση σύγχρονων εποπτικών μέσων, που συμπληρώνουν και ολοκληρώνουν τη διδασκαλία του μαθήματος, ανάδειξη και αξιοποίηση των δεξιοτήτων των μαθητών μας με ομίλους και ειδικά μαθήματα, ενσυναίσθηση και κατανόηση των αναγκών κάθε μαθητή ξεχωριστά, αλλά και ως ομάδας.

Η αρχική επιθυμία πίσω από τη δημιουργία του σχολείου μας ήταν να καλύψουμε την ανάγκη ύπαρξης ενός «οικογενειακού σχολείου με ολιγομελή τμήματα μαθητών». Από πλευράς εγκαταστάσεων η επιλογή αυτή έγινε, για να προσφέρει την αίσθηση ενός οικείου περιβάλλοντος στον μαθητή. Τα μικρά παιδιά τείνουν να αισθάνονται «απειλητικό» έναν χώρο μεγάλο και αχανή.

Στο ιδιωτικό σχολείο Ευρωπαϊκό Πρότυπο, από την πρώτη κιόλας ημέρα, κυρίως οι μικρότεροι μαθητές εξοικειώνονται με τις εγκαταστάσεις, αισθάνονται ασφάλεια και πλαισίωση. Έτσι, η μετάβαση από το σπίτι στο σχολείο επιτυγχάνεται πολύ ομαλά.

Αξίζει να ληφθεί υπόψη ότι στο Νηπιαγωγείο και την Α’ Δημοτικού υπάρχει η παρουσία δύο εκπαιδευτικών ανά τμήμα.

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές χαίρουν ιδιαίτερης προσοχής, όσον αφορά στο μαθησιακό κομμάτι και οι δασκάλες μαθαίνουν γρηγορότερα, εκτός από την προσωπικότητα του κάθε παιδιού, τον ατομικό, «μαθησιακό ρυθμό» του, προσαρμόζουν τη διδασκαλία τους σε αυτόν και το αποτέλεσμα είναι τα παιδιά να γεμίζουν με αυτοπεποίθηση για όσα καταφέρνουν.

Σημείο αναφοράς στην εκπαίδευση που παρέχει το ιδιωτικό σχολείο Ευρωπαϊκό Πρότυπο, στα νότια προάστια, Ελληνικό & Πειραιά,  τόσο στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό όσο και στο Γυμνάσιο, Λύκειο και International School αποτελούν η θετική αυτοεικόνα, η διαφορετικότητα, η εμπιστοσύνη, η διαχείριση του λάθους, η κριτική σκέψη, η φαντασία, το ομαδικό πνεύμα, η ατομική ευθύνη, η συναισθηματική ωριμότητα, η πολύπλευρη ανάπτυξη, το κίνητρο μάθησης και η εξατομίκευση.

Το ιδιωτικό σχολείο Ευρωπαϊκό Πρότυπο αποτελεί την καλύτερη επιλογή για τη μόρφωση και την εξέλιξη ενός μαθητή που θέλει να επιτύχει στη ζωή του όλους τους στόχους που θα θέσει.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ από το Ευρωπαϊκό Πρότυπο

BLOG

Εγγραφή στο Newsletter του Ευρωπαϊκού Πρότυπου

Ένα διαφορετικό σχολείο για το παιδί